שיפוצים שיפוצים שיפוצים…

מי שמסתובב מעט בישוב שלנו בודאי שם לב שכל בית שני “בשיפוץ”. בונים עוד חדר, מוסיפים נישה, פותחים חלון, מחליפים ריצוף – משדרגים!

   איך ניגשים לשיפוץ? מה צריך לעשות קודם? למי פונים? איפה קונים קרמיקה או שאולי עדיף פרקט? האם צריך תכנון מקצועי או מספיק קבלן ביצוע? מה התקציב העומד לרשותנו? כמה זמן  זה ייקח והאם ישבית את מהלך החיים הרגיל של הבית? אלו הן רק מעט מהשאלות והלבטים העולים לפני שיפוץ.

אז אולי נוותר?

כמובן שלא צריך לוותר, רצוי רק לדעת איך לעשות את זה בצורה הקלה והיעילה ביותר. בסדרת המאמרים הקרובה  אנסה לעשות עבורכם מעט סדר בבלגן ולהסביר איך להתארגן לקראת שיפוץ ומה לעשות לפני מה. בנוסף אסקור את תחומי השיפוץ השונים כגון: ריצוף לסוגיו, נגרות, פנג שוואי ועוד.

1. בראש ובראשונה חשוב להבין מה רוצים. להכין רשימת פרוגרמה המפרטת את הצרכים והחלומות. להבין מה מטרת השיפוץ.

2. להגדיר גבולות  תקציב.

3. למצוא מתכנן  שאיתו אפשר לעבור את תהליך הבאת החלום לכדי מימוש. מיהו “מתכנן”? מתכנן יכול להיות אדריכל\ית, מעצב\ת פנים או הנדסאי\ת אדריכלות העוסקים בתחום.

4. ברגע שיש תכנית המקובלת עליכם, מוציא המתכנן “כתב כמויות”. זהו מפרט המכיל את מרבית תחומי העבודה לפי נושאים וכמויות, ולפיו יכול קבלן לתמחר את העבודה. (מומלץ לתת את ההצעה לשלושה קבלנים שונים).

5. קבלן- נושא כאוב… כולנו שומעים את אותם סיפורים על קבלן שברח באמצע העבודה או זה שלא סיים כמו שצריך וכו’. יש גם קבלנים טובים ואמינים בשטח. על מנת להגיע אליהם רצוי מאד לקבל המלצות ולשמוע מניסיונם של חברים. חשוב לראות עבודות שלהם ולהיעזר במתכנן בקבלת ההחלטה מי יבצע את העבודה.

6. לאחר שנבחר הקבלן המבצע, חשוב להגדיר  יחד עם המתכנן והקבלן לוחות זמנים לביצוע, לחתום חוזה ולצאת לדרך.

   והדרך לא תמיד קלה…

חשוב לפקח ולבדוק. לעבוד לפי התכניות ולהיזהר מ”יהייה בסדר”.

קחו בחשבון כ20% תוספות מעבר למתוכנן. תמיד יהיו דברים לא צפויים ותוספות.

  והכי הכי חשוב –שזה יהייה כיף. לשם כך צריך לעשות עבודת הכנה מקצועית, קפדנית ומקיפה.