תאורה וחשמל

אור – “אנרגיה של קרינה המגרה את חוש הראייה ומאפשרת לעין לראות גופים” (מילון ההווה).

תאורה היא למעשה אלמנט עיצובי המאפשר להדגיש, להבליט, לחזק, להעצים, להחליש, לבלוע או ליצור אשליה.

אור ותאורה הינם כלים שבאמצעותם ניתן ליצור חלל אינטימי או ציבורי, שקט או רועש, חשוך או מואר, מזמין או מרחיק, כזה  שנעים לשהות בו או כזה שמיד נרצה ללכת ממנו, לדוגמה, אור לבן בוהק גורם לאי נוחות.

המאור הגדול הוא השמש, וכשאנו באים לתכנן חלל יש בראש ובראשונה לקחת את אור השמש בחשבון, כחלק בלתי נפרד מתכנון הפתחים וכיווני האור.

כאשר התאורה חלשה מדי נוצרת הרגשת עייפות כללית, וכאשר התאורה בצבע לבן חם (נורות ליבון) נוצרת הרגשה שלווה.תאורה לבנה מדי ובוהקת גורמת למאמץ גדול מדי לעיניים ומעייפת (פלורסנט).הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לשלב בין סוגי התאורה השונים בהתאם לתנאי השטח והמקום.

 ההתייחסות לתאורה חשובה ביותר כבר בשלב התכנון הראשוני. זהו למעשה אחד התחומים החשובים ביותר כשניגשים לתכנן, בין אם מדובר בבית חדש ובין אם בשיפוץ.

כאשר משפצים בית, ישנה חשיבות יתרה לקבלת החלטות הקשורות בתאורה וחשמל עוד לפני תחילת העבודה וזאת על מנת להימנע משינויים וחריצת קירות בסוף העבודה .

בכל הנוגע לחשמל עצמו, לאחר תכנון התאורה והוצאת תוכנית חשמל ע”י המתכנן, מומלץ לערב יועץ חשמל מוסמך אשר ידע לבצע את העבודה ולייעץ בכל הקשור לחלק המקצועי ולחיבור ללוח החשמל.

 

כמה טיפים:

  1. אם עושים שיפוץ חלקי בבית – כדאי להכניס חוטים התלויים מחוץ לקיר – לתוך הקירות (ולנצל את ההזדמנות בה פועל איש מקצוע בבית).
  2. לעשות הכנה לרמקולים/ מערכת קולנוע ביתית ולהימנע מחוטים מיותרים בסלון.
  3. במקלחת – להכין שקע לתנור חימום ושקעים מוגני מים למברשת שיניים חשמלית, פן וכד’.
  4. בחדר השינה מומלץ לקבוע מתג תאורה נוסף ליד המיטה כך שניתן יהיה לשלוט בתאורה מהמיטה.

גופי תאורה קיימים בשוק בשפע, אם ברשתות המוכרות או דרך יצרנים או מעצבי תאורה עצמאיים. יש  לדעת איזה אוירה וסגנון רוצים להעניק לבית ולחללים השונים בו, ובכך להקל על הבחירה.

הצרכן הישראלי יודע כבר היום שקניית מנורה דומה לרכישת רהיט.